Tylko do końca stycznia mają czas płatnicy na złożenie deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przedstawiamy niezbędny przewodnik. Tłumaczymy, czym jest deklaracja PIT-8AR, kto powinien ją złożyć i czego nie może w niej zabraknąć.
Spis treści
PIT-8AR – co to jest?
PIT-8AR to roczna deklaracja podatkowa, składana przez płatników, którzy w trakcie roku obliczali, pobierali i wpłacali zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych.
Deklarację składają płatnicy, którzy płacą zryczałtowany podatek dochodowy od m.in.:
- należności osób zagranicznych,
- świadczeń otrzymanych od banków, SKOK-ów lub instytucji finansowych, w związku z promocjami,
- odsetek i dyskontów od papierów wartościowych,
- dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
- wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród związanych ze sprzedażą premiową,
- odsetek od pożyczek (z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej),
- wypłat z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego,
- kwot jednorazowo wypłacanych przez ZUS, w związku ze śmiercią współmałżonka,
- świadczeń emerytalnych i rentowych byłych pracowników,
- świadczeń pieniężnych otrzymanych przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy.
W deklaracji wykazywany jest podatek w miesiącach, w których wypłacono dochody z danego źródła.
Jeśli płatnik nie dokonywał wypłat generujących obowiązek pobrania zaliczek, nie jest zobowiązany do składania tej deklaracji.
Płatnik składa PIT-8AR do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania (jeżeli jest osobą fizyczną), w urzędzie właściwym dla siedziby osoby prawnej lub dla miejsca prowadzenia działalności (jeżeli nie ma siedziby). Jeżeli płatnikiem jest przedsiębiorstwo w spadku, to deklaracja składana jest w urzędzie skarbowym właściwym według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.
Warto pamiętać, że płatnik wysyła deklarację tylko do urzędu skarbowego, a nie do osób, od których danina została pobrana.
PIT-8AR – do kiedy?
Termin składania deklaracji PIT-8AR to 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Ministerstwo Finansów przygotowało nową, trzynastą wersję deklaracji. Ma ona zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku i musi być złożona do 31 stycznia 2024 roku.
Co zrobić, jeżeli płatnik zakończył działalność gospodarczą przed tą datą? Powinien złożyć PIT-8AR do dnia zaprzestania tej działalności.
CZYTAJ TAKŻE:
- PIT-4R za 2023 roku – kto składa, jak wypełnić, do kiedy złożyć?
- Zmiany w ryczałcie 2024 – więcej osób będzie mogło rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- Ryczałt od przychodów – stawki 2024
- Rozlicz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w PIT-28 online. Do kiedy złożyć PIT 28 za 2023 rok?
- Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?
PIT-8AR – jak wypełnić?
Deklarację PIT 8AR składa się w urzędzie skarbowym tylko w formie elektronicznej. Płatnicy mogą to zrobić za pośrednictwem państwowego portalu e-Deklaracje lub korzystając z wybranej aplikacji do księgowości.
Płatnik znajdzie na formularzu osiem części, w których podaje:
A – informacje na temat urzędu skarbowego właściwego dla płatnika i celu złożenia formularza;
B – informacje na temat płatnika (m.in. czy jest osobą fizyczną/prawną, imię, nazwisko, data urodzenia, nazwa);
C – wysokości kwot pobranych zryczałtowanego podatku dochodowego w zależności od źródła pochodzenia przychodu (dane podawane w ujęciu miesięcznym);
D – pomniejszenie podatku zgodnie z art. 26eb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub art. 18db ustawy o podatku dochodowym od osób prywatnych;
E – kwotę podatku do wpłaty do urzędu skarbowego (z podziałem na miesiące);
F – odsetki od zaległości podatkowych pomniejszające środki przenoszone z konta mieszkaniowego lub lokaty mieszkaniowej na wskazany przez oszczędzającego rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26.05.2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe;
G – informacje o przesunięciu terminu przekazania podatku;
H – podpis płatnika lub osoby wyznaczone do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika.
Interaktywny formularz w systemie e-Deklaracje podpisywany jest elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzacyjnymi. W innych aplikacjach dokument można uwierzytelnić np. kwotą przychodu płatnika.
PIT-8AR – jak obliczyć?
Wysokość kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego, oblicza się poprzez odjęcie od kwot za poszczególne miesiące w części C (wiersz 38) odpowiednich kwot z części D deklaracji.
PIT-8AR – na jakie konto wpłacić?
Należność wynikającą z PIT-8AR można opłacić za pośrednictwem indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Taki mikrorachunek przypisany jest do każdego płatnika i służy do wpłat z tytułu m.in. podatku dochodowego PIT (od osób fizycznych) i CIT (od osób prawnych) oraz podatku od towaru i usług (VAT). Numer mikrorachunku generuje się na serwisie e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl).
Odsetki od pożyczki w PIT-8AR – jak je wykazać i zaokrąglić?
Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego płatnik podaje w części C deklaracji PIT-8AR. Odsetki od pożyczek wpiszesz w wierszu 14.
Zgodnie z ordynacją podatkową (art. 63) kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego zaokrągla się do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Dywidenda w PIT-8AR
Deklarację PIT-8AR składają płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych m.in. od przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Wysokość kwot podatku z tytułu dywidend, które pobrałeś, wpisz w wierszu 17 w części C, w miesiącu, w którym pobrałeś zryczałtowany podatek dochodowy.
Z łatwością wypełnij formularz PIT-8AR za pomocą Małej Księgowości
Dzięki Małej Księgowości z łatwością wypełnisz formularz informujący o pobranych zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Program automatycznie uzupełni większość pól na podstawie danych, które wprowadzałeś w trakcie roku. Tobie pozostaje już tylko dodać brakujące informacje i wysłać formularz.
Przeczytaj więcej w kategorii PIT.