Ponad 50 – tyle formularzy PIT jest dostępnych w polskim systemie podatkowym. Który wybrać, aby dopełnić obowiązku i rozliczyć się ze swojego podatku? Przedstawiamy deklaracje PIT, m.in. w zależności od źródła przychodu podatnika.
Wybór odpowiedniego formularza PIT zależy m.in. od źródła przychodów i statusu prawnego podatnika (np. do rozliczenia za zmarłego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą) oraz dodatkowych czynników, które mają wpływ na opodatkowanie. Omówmy wszystkie formularze PIT.
Podstawowe formularze PIT
- PIT-36 służący do rozliczenia dochodów z:
- działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych,
- działów specjalnych produkcji rolnej,
- innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych (z wyjątkiem działalności opodatkowanej liniowo, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową),
- wspólne rozliczenie z małżonkiem (jeśli jeden z małżonków prowadzi działalność).
Czy wiesz, że…
Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? |
Więcej informacji znajdziesz w PIT-36 – kogo dotyczy? Jak go wypełnić?
- PIT-37 do rozliczenia dochodów z:
- umowy o pracę,
- umowy zlecenia,
- umowy o dzieło,
- emerytur i rent,
- zasiłków chorobowych,
- stypendiów,
- rolniczej działalności pozarolniczej,
- innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych (z wyjątkiem działalności opodatkowanej liniowo, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową).
Więcej informacji znajdziesz w Jak wypełnić PIT-37. Instrukcja krok po kroku i termin składania PIT-u 2023.
- PIT-28 – służy do rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz przychodów z tytułu najmu prywatnego.
Więcej informacji znajdziesz w Do czego służy PIT-28? Termin złożenia PIT-28 w 2023.
- PIT-36L – służy do rozliczenia dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.
- PIT-16A – deklaracja, w której wykazuje się składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zapłacone i odliczone od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego.
Więcej informacji znajdziesz w PIT-16A – kto składa ten formularz PIT? Jak wypełnić druk?
- PIT-8AR – deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, pobieranym, gdy podatnik dodatkowo nie musi składać zeznania związanego z tym zryczałtowanym podatkiem.
Więcej informacji znajdziesz w PIT 8AR – co to jest, kiedy płacimy?
- PIT-CFC – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu z zagranicznej jednostki kontrolowanej i należnego podatku dochodowego.
- PIT-M – informacja o dochodach małoletnich dzieci, podlegających łącznemu opodatkowaniu z dochodami rodziców za rok podatkowy.
Formularz PIT-M do druku. |
- PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (załącznik do informacji PIT-11).
Więcej informacji znajdziesz w PIT-R – informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich.
Formularz PIT-R online (nie ma możliwości złożenia PIT-R w formie papierowej). |
- PIT-OP – oświadczenie emeryta lub rencisty służące do przekazania 1,5% podatku dochodowego na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
Dodatkowe formularze PIT
- PIT-36S – służy do rozliczenia za zmarłego podatnika, który prowadził działalność gospodarczą.
- PIT-28S – służy do rozliczenia za zmarłego podatnika, który rozliczał swoje przychody w formie ryczałtem ewidencjonowanego.
- PIT-36LS – służy do rozliczenia za zmarłego podatnika, który prowadził działalność opodatkowaną liniowo.
Pozostałe PIT-y
- IFT-1/1R – wypełniają pracodawcy zatrudniający cudzoziemców na umowy inne niż o pracę.
Więcej informacji znajdziesz w Kiedy IFT-1, a kiedy IFT-2?
Formularz IFT-1/1R online (nie ma możliwości złożenia IFT-1/1R w formie papierowej). |
- PIT-2 – oświadczenia/wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Więcej informacji znajdziesz w Czy PIT-2 jest obowiązkowy?
Formularz PIT-2 do druku. |
- PIT-2A – oświadczenie dla osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, osoby otrzymujące stypendium, osoby tymczasowo aresztowane lub skazane otrzymujące należności za pracę oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne.
- PIT-2K – oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
- PIT-3 – wypełniają osoby pobierające zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego oraz odprowadzający podatek dochodowy.
Formularz PIT-3 do druku. |
- PIT-4R – składają pracodawcy, czyli podmioty, które płacą zaliczki na podatek dochodowy za inne osoby, najczęściej swoich pracowników.
Więcej informacji znajdziesz w PIT 4R za 2023 roku – kto składa, jak wypełnić, do kiedy złożyć?
- PIT-6 – deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
Formularz PIT-6 do druku || Formularz PIT-6 online |
- PIT-8C – informacja o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.
- PIT-11 – informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
Więcej informacji znajdziesz w PIT-11 za 2023 rok – co to jest, jak go wypełnić, jak rozliczyć?
- PIT-16Z/PIT-16ZS – informacja o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności.
- PIT-19A – deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych w poszczególnych kwartałach roku podatkowego.
- PIT-28/B – informację o przychodach podatnika stosującego zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych – cywilnej lub jawnej.
- PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, z przychodów uzyskanych m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów/akcji z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.
Więcej informacji znajdziesz w PIT-38 (kryptowaluty) — jak wypełnić?
- PIT-39 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, które nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
- PIT-40A/11A – roczne obliczenie podatku przez organ rentowy/informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego.
Formularz przesyłany jest przez właściwy organ. |
- PIT/B – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy.
Formularz PIT/B do druku. |
- PIT/BR – informacja o odliczeniu od podstawy obliczenia podatku kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową za rok podatkowy.
- PIT/D – informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych w roku podatkowym.
Więcej informacji znajdziesz w Kto ma obowiązek złożyć PIT D? Ulgi budowlane
Formularz PIT/D do druku. |
- PIT/DS – informacja o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej w roku podatkowym.
- PIT-MIT – informacja o środkach trwałych oraz przychodach składana przez podatnika obowiązanego do zapłaty podatku, o którym mowa w art. 30g ustawy (załącznik do zeznań PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS).
- PIT/O – informacja o odliczeniach od dochodu (przychodu) i od podatku (załącznik do zeznań: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37).
Formularz PIT/O do druku. |
- PIT/Z – informacja o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez podatników korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7A ustawy, osiągniętego (poniesionej) w roku podatkowym (załącznik do zeznań: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS).
Formularz PIT/Z do druku. |
- PIT/ZG – informacja o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku za rok podatkowy.
- PIT-NZS – deklaracja o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków osiągniętego przez przedsiębiorstwo w spadku i należnego podatku dochodowego od osób fizycznych.
- PIT/NZI – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.
- PIT/IP – informacja o wysokości dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za rok podatkowy.
- PIT/PM – informacja o wysokości wartości rynkowej składnika majątku tymczasowo przeniesionego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- DSF-1 – deklaracja o wysokości daniny solidarnościowej w roku kalendarzowym.
Formularz DSF-1 do druku || Formularz DSF-1 online |
- PIT/SE – informacja o wysokości dochodu osiągniętego z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej lub na podstawie decyzji o wsparciu za rok podatkowy.
- PIT-DZ – informacja o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+.
- PIT-CSR/PIT-CSRS – informacja o kosztach uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę w roku podatkowym.
- PIT-RB/PIT-RBS – informacja o kosztach uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację za rok podatkowy.
Szukasz innego formularza podatkowego? Sprawdź:
Rozlicz podatek z Małą Księgowością
Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.
Przeczytaj więcej w kategorii PIT.