Czym jest Rejestr Dłużników?

Zaciąganie różnego rodzaju zobowiązań jest nieodłącznym elementem naszego życia – fakt ten nie ulega żadnym wątpliwościom i dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Nie powinno nas zatem dziwić, że od lat funkcjonuje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Jest to baza danych zawierająca informacje o podmiotach, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.

BIG Info Monitor

BIG InfoMonitor (pełna nazwa: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.) to internetowa baza dłużników. Została ona utworzona w 2004 roku jako wspólne przedsięwzięcie następujących podmiotów:

  • Związek Banków Polskich (ZBP),
  • instytucje finansowe (PZU, PKO BP),
  • spółki, których głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (w tym m.in. KGHM Polska Miedź).

Cel działalności prowadzonej przez BIG InfoMonitor jest bardzo prosty: gromadzenie informacji na temat tego, czy poszczególne podmioty (osoby fizyczne, przedsiębiorcy) spłacają terminowo swoje zobowiązania.

BIG InfoMonitor – jakie zobowiązania uwzględnia się w rejestrze?

W rejestrze dłużników BIG InfoMonitor ujmuje się różne rodzaje zobowiązań, w tym na przykład płatności dokonywane z tytułu:

  • rat kredytów i pożyczek,
  • czynszu administracyjnego,
  • polisy ubezpieczeniowej,
  • usług zawartych z operatorami telekomunikacyjnymi,
  • kosztów sądowych, mandatów i kar,
  • opłat za energię, media, gaz itp.

Do rejestru dłużników BIG InfoMonitor wpisuje się takie zobowiązania spełniające m.in. następujące warunki:

  • dług jest niespłacony i przeterminowany o co najmniej trzydzieści dni;
  • wartość zadłużenia to minimum dwieście złotych;
  • czas, który upłynął od końca terminu płatności, to nie więcej niż sześć lat.

Negatywne informacje w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor – jakie konsekwencje?

Niedobrze jest znaleźć się w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ negatywne informacje zapisane w tym rejestrze są dla banków itp. jak sygnał ostrzegawczy i oznaczają, że potencjalny kredytobiorca może być niewypłacalny. Negatywne zapisy znajdujące się w rejestrze BIG mogą – z punktu widzenia osób fizycznych – utrudnić:

  • otrzymanie kredytu i karty kredytowej,
  • skorzystanie z usług w zakresie telefonii, telewizji kablowej itp.
  • zakup sprzętu RTV i AGD na abonament,
  • zawarcie umowy leasingowej.

Z kolei w przypadku firm negatywne informacje w BIG przełożą się na trudności w zakresie:

  • zakupu towarów przez firmę w ramach kredytu kupieckiego (kredytu z odroczoną płatnością),
  • wynajęcia lokalu na cele związane z działalnością gospodarczą,
  • korzystania z leasingu, faktoringu oraz innych źródeł finansowania.

Czym jest Rejestr Dłużników BIG?

Rejestr Dłużników to baza prowadzona przez Biuro Informacji Gospodarczej. Zawiera ona miliony rekordów z danymi o zaległościach finansowych konsumentów oraz przedsiębiorców. 

To jednak niejedyna taka baza. W Polsce działa obecnie pięć takich rejestrów:

  • Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor,
  • Rejestr Dłużników ERIF,
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG,
  • Krajowy Rejestr Długów (KRD),
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG).

Spośród wyżej wymienionych to właśnie BIG InfoMonitor w największym stopniu współpracuje z ze Związkiem Banków Polskich (ZBP). Dzięki temu raporty dotyczące terminowych spłat zawierają bardzo szczegółowe dane.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Jak udowodnić, że dług jest przedawniony?
  2. Jak sprawdzić KRD? Jakie dane znajdują się w Krajowym Rejestrze Długów?
  3. Jak sprawdzić kontrahneta w BIK?
  4. Czym jest giełda długów?
  5. Spirala zadłużenia – jak w nią nie wpaść?

Jak sprawdzić, czy jest się w Rejestrze Dłużników?

Jeśli planujesz zaciągnięcie zobowiązania, ale nie wiesz, czy status w BIG Ci na to pozwoli, mamy dobrą informację: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor S.A. jest łatwo dostępny. Można sprawdzić go za pośrednictwem strony internetowej www.konsument.krd.pl. Krajowy Rejestr Długów BIG SA oferuje użytkownikom usługę o nazwie „Sprawdź swój PESEL”.

W tym celu na stronie internetowej należy założyć profil (proces rejestracji jest przejrzysty oraz intuicyjny), a po weryfikacji – pobrać raport wygenerowany przez KRD BIG SA.

Rejestr Dłużników BIG – jak sprawdzić kontrahenta?

Prowadzenie biznesu nie jest proste. Wręcz przeciwnie – ważne jest nie tylko pozyskanie klienta, ale także wybór takich kontrahentów, którzy są niewypłacalni. W tym celu warto, jeszcze przed nawiązaniem współpracy, sprawdzić przyszłego kontrahenta w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. 

Można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej: https://www.big.pl/lp/wlacz-kompleksowa-ochrone-finansow-twojej-firmy?utm_source=baner.

Na tym poziomie można liczyć na trzy główne usługi, to znaczy:

  • raport o kontrahencie, w którym znajdują się informacje odnośnie jego ewentualnego zadłużenia;
  • monitoring kontrahentów – usługa, dzięki której dowiemy się, czy kontrahent przestał terminowo spłacać swoje zobowiązania. Jeśli coś takiego się stanie, przedsiębiorca korzystający z tej usługi w ramach BIG InfoMonitor szybko się o tym dowie i – gdy sytuacja tego wymaga – może podjąć odpowiednie działania, w tym np. wstrzymać dostawy towarów;
  • „pieczęć prewencyjna” – usługa, dzięki której kontrahent dowie się, że zostanie wpisany do Rejestru Dłużników, jeśli nie zrealizuje płatności.

Rejestr Dłużników BIG a Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor to nie jedyna baza danych, którą wykorzystuje się w Polsce w celu oceny wypłacalności kontrahentów. Oprócz tego funkcjonują również takie systemy jak na przykład RDN, czyli Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. RDN także zawiera informacje na temat wypłacalności podmiotów gospodarczych – zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych jest instytucją państwową. Prowadzi ona bazę podmiotów, którzy nie regulują w wymaganym terminie swoich zobowiązań. Funkcjonowanie RDN jest regulowane przez Ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku BIG InfoMonitor, RDN również ma za zadanie poprawić przejrzystość funkcjonowania rynków raz zabezpieczyć firmy i obywateli przed niewypłacalnymi podmiotami.

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!